Php + MySQL + Apache + PhpMyadmin kurulumu - Diğer Webmaster bilgi bankası, knowledge base Webmaster Araçları

AnaSayfa > Diğer > Php + MySQL + Apache + PhpMyadmin kurulumu
Kategori: Diğer
Gönderen: Admin
Tarih: 2008-11-11
Puan: 4   Puan:4 | Katılımcı:3 | Katılımcı : 3
Okunma: 4895
  
 
1 puan 2 puan 3 puan 4 puan 5 puan 6 puan 7 puan 8 puan 9 puan 10 puan

Bir çok kişi kurulumları bilmediği için easyphp veya phptriad gibi otomatik olarak kurulumu ve ayarları yapan programlar kullanmak zorunda kalıyor. Tabi bu programların da dezavantajları var. Kurulumu istediğiniz gibi yapamıyorsunuz. İstediğiniz versiyonları yükleyemiyorsunuz. Ama bu dökümanı okuduktan sonra manuel olarak istediğiniz gibi kurulum yapabileceksiniz.


Öncelikle, şu an en güncel sürümler: Php 5.0.4 Mysql 4.1 Apache 2.0.54 Phpmyadmin 2.6.3pl1
Bu dosyaların kurulumlarını nasıl yapacağınızı anlatacam. Öncelikle bu dosyaları sitelerinden temin ediyoruz.

Php 5.0.4 => http://www.php.net/downloads.php (Hem phpinstaller ı hem de zip paketli olanı indirin)

Mysql 4.1 => http://dev.mysql.com/get/Downloads/M....zip/from/pick (Formu doldurmanıza gerek yok)

Apache 2.0.54 => http://apache.bilkent.edu.tr/dist/ht...x86-no_ssl.msi

Phpmyadmin => http://prdownloads.sourceforge.net/p...1.zip?download

Bu dosyaları indirdikten sonra kuruluma Apache sunucumuzdan başlıyoruz.


1. Apache kurulum dosyasını indirme

Öncelikle web server yazılımı olarak kullanacağımız Apache'nin kurulum dosyasını (apache_2.0.55-win32-x86-no_ssl.msi - 4.2MB) bilgisayarımıza indirmemiz gerek. Bunun için aşağıdaki adreslerden birini kullanabilirsiniz:


Bilkent Üniversitesi Yansısı
Bilgi Üniversitesi Yansısı
Progen Web Hosting Yansısı

2. IIS'nin kapalı olduğundan emin olun

Eğer Windows XP Professional kullanıyorsanız IIS (Internet Information Server) adlı diğer bir web server yazılımı makinanızda çalışıyor olabilir. Apache'yi kurabilmek IIS'yi kapatmanız gerekmekte. Bunun için Control Panel (Denetim Masası) penceresine gidip oradan Administrative Tools (Yönetimsel Araçlar) altından Services (Hizmetler) adlı simgeye çift tıklayarak bilgisayarınızda yüklü olan servisleri görüntüleyebilirsiniz.


Karşınıza gelen hizmet listesinin sonlarına doğru gelip World Wide Web Publishing servisine sağ tıklayarak Stop'u seçelim. Böylelikle IIS kapanmış olacaktır.

3. Apache Kurulumu

İlk adımda indirmiş olduğumuz apache_2.0.55-win32-x86-no_ssl.msi dosyasını çalıştırıyoruz. Karşılama ekranını Next butonuna basarak geçtikten sonra karşımıza lisans sözleşmesi penceresi geliyor. "I accept the terms in the license agreement" seçeneğini işaretleyip tekrar Next butonuna tıklayarak bir sonraki ekrana geçiyoruz. Gelen ekranda Apache hakkında ayrıntılı bilgiler, web adresleri, vs. bulunmakta Next yapıp bunu da geçiyoruz. Karşımıza bu sefer Server Information penceresi geliyor.


Şekildeki gibi üst kısımda bulunan 3 tane metin kutusu dolu olarak gelecektir. Bunlar sırasıyla domaininiz, sunucu isminiz ve yönetici mail adresinizdir. Geliştirme amaçlı bir sunucu kurulumu yaptığımız için bu bilgilerin doğrulu o kadar fazla önemli değildir, bu yüzden olduğu gibi bırakıp Next butonu ile devam ediyoruz. Gelen ekrandaki Typical seçeneğinin işaretli olduğundan emin olup devam ediyoruz. Programın kurulacağı varsayılan yer olan C:\Program Files\Apache Group\ yolunu değiştirmeden devam ediyoruz. Install butonuna basmamızla dosyalar kopyalanmaya başlıyor.

Eğer bilgisayarınızda Windows XP Service Pack 2 yüklü ve dahili Firewall açık ise karşınıza aşağıdaki uyarı ekranı gelecektir. Apache'nin çalışabilmesi için bu pencereyi Unblock butonuna basarak kapatıyoruz.


En son Finish butonuna basarak kurlumu tamamlıyoruz. Eğer her şey düzgün gitti ise ekranımızın sağ alt köşesinde üzerinde yeşil bir ok bulunan Apache simgesi bize web sunucumuzun çalıştığını gösteriyor olacaktır. Yine de çalıştığını gözlerimizle görmek istersek bir web tarayıcısı açarak adres çubuğuna http://localhost/ yazarak kurulum ile gelen Apache Test Sayfasını görebiliriz.


Not: http://127.0.0.1/ veya http://test/ adresleri de bizi aynı sayfaya, yani web sunucumuzun kökünde bulunan varsayılan sayfaya götürecekti. Burdaki 127.0.0.1 makinemizin IP adresi, test ise makinemizin ismidir.

4. Sunucu kök dizinini değiştirme

Apache kurulumu böylelikle tamamlanmıştır. Web sunucunuzun kök dizini varsayılan olarak C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs olacaktır. Sıkça bu dizin ile işimiz olacağından böyle uzun bir yol zorluklar çıkaracaktır. Bunu daha ulaşılabilir bir klasör yapmak için Apache konfigürasyon dosyası olan C:\Program Files\Apache Group\Apache2\conf\httpd.conf dosyasını Notepad gibi bir metin editörü ile açıyoruz. Dosyada CTRL+F tuş kombinasyonunu kullanarak DocumentRoot "C:/Program Files/Apache Group/Apache2/htdocs" metnini aratıyoruz veya CTRL+G yapıp 228. satıra gidiyoruz. Eğer web sunucumuzun yeni kök dizinini C:\Apache yapmak istiyorsak bu satırı DocumentRoot "C:/Apache" yapıyoruz (\ yerine / kullandığımıza dikkat edin). Bu satırın biraz daha aşağısında (253. satır) bulunan ifadesini de benzer bir şekilde yapıyoruz. Bu dosyada yaptığımız herhangi bir değişikliğin aktif olması için Apache'yi yeniden başlatmamız gerek.


5. Apache'yi yeniden başlatma

Apache'yi yeniden başlatmak için ekranın sağ alt köşesinde bulunan Apache simgesine çift tıklıyarak Apache Service Monitor penceresini açıyoruz.


Apache'yi yeninden başlatmak için sağ taraftan Restart butonuna basıyoruz. Eğer bir hata aldıysak httpd.conf dosyasında yaptığımız ayarların doğruluğunu kontrol edip yeniden1. PHP kurulum dosyasını indirme

http://www.php.net/downloads.php adresine gidip Windows Binaries başlığı altından PHP 5.1.4 zip package linkine tıklıyoruz. Bulunduğunuz coğrafi bölgeye en yakın yansı karşınıza gelecektir, tr.php.net gibi. Bağlantıya tıklayarak dosyayı indirmeye başlıyoruz.

2. PHP kurulumu

Dosyayı indirdikten sonra herhangi bir dosya sıkıştırma/açma programı ile (WinRAR, WinZip, vs.) dosyayı C:\php dizinine açıyoruz. Daha sonra bu klasörde bulunan php.ini-dist dosyasının ismini php.ini şeklinde değiştiriyoruz ve Notepad ile açıyoruz. Dosyadaki doc_root = satırına (464. satır) gidip bu satırı doc_root = "C:\Apache" şeklinde değiştiriyoruz. Biraz aşağıda da (471. satır) extension_dir = "./" satırını da extension_dir = "C:\php\ext" şeklinde değiştiriyoruz.

3. PHP'yi Apache'ye tanıtma

Apache PHP'yi iki farklı şekilde çalıştırabilir, ya CGI binary şeklinde (php-cgi.exe dosyası ile) ya da Apache Module DLL şeklinde (php5apache2.dll dosyası ile). Daha iyi performans almak için PHP'yi Apache'ye DLL Module şeklinde tanıtacağız. Apache'ye kurmuş olduğumuz PHP'yi tanıtmak için C:\Program Files\Apache Group\Apache2\conf\httpd.conf dosyasına bazı satırlar eklememiz gerek. Bu dosyayı Notepad ile açıp CTRL+F tuş kombinasyonu ile LoadModule diye bir arama yapıyoruz. LoadModule kelimesinin ilk bulunduğu yerin biraz altında LoadModule ile başlıyan bir sürü satır göreceksiniz. Bunların en sonuna gidiyoruz (173. satır) ve aşağıdaki 3 satırı oradaki boşluğa ekliyoruz:

LoadModule php5_module "c:/php/php5apache2.dll"
AddType application/x-httpd-php .php
PHPIniDir "C:/php"

Değişiklikten sonra dosya şu şekilde görünmeli:


Dosyayı kaydedip Apache'yi yeniden başlatıyoruz. Bu değişiklik ile Apache'ye PHP'yi tanıtmış olduk. Eğer bir sorun yok ise hiç bir hata mesajı almadan aşağıdaki ekran gelir. Pencerinin altındaki PHP/5.1.4 Apache'nin PHP'yi tanımış olduğunu doğrular.


4. PHP'nin çalıştığından emin olma

PHP'nin gerçekten çalıştığını görmek için web sunucumuzun kök dizininde, C:\Apache, index.php diye bir dosya oluşturun ve içine aşağıdaki PHP kodunu yazın ve kaydedin.

phpinfo();
?>

Daha sonra web tarayıcınızı açarak http://localhost/index.php adresine gidin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıktı ise PHP kurulumunuz başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir.


5. Apache'ye index.php dosyasını varsayılan olarak tanıtma

http://localhost/ adresine gittiğimizde dosyamızın ismi index.php olmasına rağmen Apache bu dosyayı açmaz, bu dizin altındaki tüm dosyaların listesini gösterir. Eğer index.php ismine sahip dosyaların varsayılan olarak açılmasını istiyorsak httpd.conf dosyasında bunu belirtmemiz lazım. Bunun için dosyayı açıyoruz ve DirectoryIndex index.html index.html.var satırına (327. satıra) gidiyoruz. Satırı şu şekilde değiştiriyoruz, dosyayı kaydediyoruz ve Apache'yi yeniden başlatıyoruz.

DirectoryIndex index.html index.html.var index.php

Artık http://localhost/ adresine gittiğimizde otomatik olarak index.php dosyası açılıyor.


1. MySQL kurulum dosyasını indirme

http://dev.mysql.com/downloads/mysql/4.1.html adresine gidip Windows downloads başlığı altındaki Windows Essentials (x86) satırının sağından Download bağlantısına tıklıyoruz. Eğer karşımıza kayıt formu gelirse isteğe bağlı olarak kayıt olabilir veya en aşağıdan bir yansı (mirror) seçerek kurulum dosyamızı (mysql-essential-4.1.18-win32.msi) indirebiliriz.

2. MySQL Server kurulumu

mysql-essential-4.1.18-win32.msi dosyasını çalıştırıyoruz. Windows altında alışık olduğumuz bir kurulum sihirbazı geliyor karşımıza. Next diyelim ve kurulum türü olarak Typical seçip Next yapalım. Daha sonra Install diyelim ve kurulumu başlatalım. Kurulum tamamlandıktan sonra MySQL.com Sign-Up penceresinden en alttaki Skip Sign-Up seçeneğini seçerek devam edelim. MySQL Server'ı konfigüre etmek için Finish butonuna basalım.

3. MySQL Server konfigürasyonu

Gelen sihirbazda Next butonuna basalım ve Detailed Configuration seçeneğini seçerek devam edelim. Sırayla Developer Machine, Multifunctional Database seçeneklerini seçelim. Kurulumun yapılacağı yeri de değiştirmeden Next butonuna basalım. Decision Support (DSS)/OLAP seçeneğini seçelim ve bir sonraki ekranda da bir değişiklik yapmadan devam edelim. Character Set olarak ortadaki Best Support For Multilingualism seçeneğini seçelim. Sonraki ekranda da bir değişiklik yapmadan devam edelim. Bir sonraki ekranda belirlediğimiz root şifresini iki metin kutusuna da girelim ve devam edelim. Son olarak Execute butonuna basarak konfigürasyonu tamamlayalım. Eğer bir hata almaz isek MySQL kurulumunuz başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Not: Son adımda belirlemiş olduğunuz tüm ayarlar kaydedilecek ve MySQL hizmeti başlatılmaya çalışılacaktır. Bu esnada bilgisayarınızda çalışmakta olan bir firewall var ise uyarı verebilir. MySQL'in çalışması için gerekli olan 3306 numaralı porta erişime izin vermelisiniz. MySQL kurulumuna başlamadan firewall yazılımınızı kapatarak kurulum esnasında çıkabilecek olası bir problemin önüne geçebilirsiniz.

4. PHP'ye MySQL'i tanıtma

Şu ana kadar yaptıklarımızın hiç birinden PHP'nin haberi olmadı. PHP'ye MySQL'i tanıtmak için C:\php\php.ini dosyamızı açıp ;extension=php_mysql.dll satırına (589. satıra) gidiyoruz ve başındaki noktalı virgül karakterini silip satırı extension=php_mysql.dll haline getiriyoruz ve dosyayı kaydedip kapatıyoruz.

Bir sonraki adım için 2 seçeneğimiz var, bunlardan sadece birini yapmanız yeterli olacaktır. Birincisi, C:\php klsaöründe bulunan libmysql.dll dosyasını sistem klasörünüze, yani C:\WINDOWS\system32 altına kopyalamanız. İkinci seçenek ise Windows'un PATH ayarlarına C:\php klasörünü eklemek. Bunun için masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp Özellikler seçeneğine giriyoruz. Buradan Gelişmiş sekmesi altındaki Ortam Değişkenleri butonuna tıklıyoruz. Gelen pencerede alttaki listeden Path isimli değişkeni seçip Düzenle butonuna basıyoruz. Karşımıza gelen küçük pencerede alttaki metin kutusunun sonuna gelip eğer bir noktalı virgül karakteri yok ise bir noktalı virgül karakteri koyup daha sonra C:\php yazıyoruz. 3 kere Tamam butonuna basarak açmış olduğumuz pencereleri kapatıyoruz. Bu 2. seçenek biraz daha karışık olmasına rağmen libmysql.dll dosyası C:\php klasöründe kaldığından dolayı PHP ile ilgili dosyalarınızın bir yerde bulunmasını sağlıyor.


Son olarak Apache'yi yeninden başlatıyoruz ve http://localhost/index.php adresine giderek çıkan sayfada mysql sözcüğünü aratıyoruz. Eğer sayfada mysql sözcüğü bulunuyor ise PHP MySQL ile tanışmış demektir.


Not: Eğer sayfada mysql bulunmuyor ise bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar deneyin. Böylece Windows yeni eklediğimiz PATH ayarının farkına varacaktır.


Yorumlar
Henüz Kimse Yorum Yapmamış, ilk yorumu siz ekleyin!
Yorum Ekleme Aparatı
Yorum Eklemek için lütfen sol menuden giris yapınız..
Toplam 0 yorum listelendi.